Kas yra apgaulingoji programinė įranga ir kaip ją įveikti?
Beveik kiekvienas interneto naudotojas yra bent kartą susidūręs su apgaulingomis programomis (angl. Scareware) – viena pelningiausių kenkėjiškų programų formų. Pagrindinis tokios programinės įrangos požymis – staiga ekrane pasirodęs gąsdinantis pranešimas, kuriame teigiama, kad kompiuteryje yra aptiktas virusas. Susipažinkite su šiais ir kitais tokių programų požymiais, kad išvengtumėte internetinių sukčių klastos.
Jūsų įrenginyje aptiktas virusas
„Jūsų įrenginyje aptiktas virusas“ (angl. Your device is infected) – paprastai tokias ir panašias bauginančias žinutes praneša staiga „iššokanti” reklama su dideliu įspėjimo mygtuku. Joje dažnai teigiama, kad jūsų įrenginyje buvo rastas virusas arba grasinama, jog iškilo pavojus jūsų privatumui ar finansiniam saugumui. Kibernetiniai sukčiai naudojasi įvairiais įrenginiais (tiek kompiuteriais, tiek mobiliaisiais telefonais), todėl apgaulingų kenkėjiškų pranešimų galite sulaukti įvairiais kanalais.
Apgaulingoji programinė įranga, tai hibridinė, kenkėjiškos programinės įrangos (angl. Malware) ir socialinės inžinerijos (angl. social engineering) taktika, kuria siekiama sukelti šoką, nerimą ir baimę, kad vartotojas būtų priverstas pirkti programą ar paslaugą, skirtą šiai „problemai“ išspręsti. Apgaulingoji programinė įranga priskiriama tai pačiai klasei kaip ir išpirkos reikalaujanti programinė įranga (angl. Ransomware), nes abiejų grėsmių tikslas – priversti auką sumokėti sukčiui.
Kai kurios šnipinėjimo programos (angl. Spyware) formos taip pat priskiriamos apgaulingų programų kategorijos. Šios šnipinėjimo programos pakeičia vartotojo darbalaukio foną arba įdiegia piktogramas pranešimų srityje ir teigia, jog kompiuteris yra užkrėstas kokiu nors virusu. Sukėlusi vartotojui šoką, programa pereina prie manipuliacijos technikos, reklamuodama save, kaip problemos sprendimo būdą.
Išvalys. Apsaugos. Sutvarkys
Vienas pirmųjų požymių, kad susiduriate su apgaulinga programine įranga, yra grėsmingas „iššokančio” lango skelbimo pobūdis, kuris ryškiai mirksi ir ragina kuo greičiau imtis veiksmų.
Kitas apgaulingos programinės įrangos tipas – produkto, turinčio padėti atsikratyti grėsmės, reklamos brukimas. Dažnai šio „stebuklingo“ produkto pavadinime pažymima, kad tai yra pats geriausias sprendimas jūsų problemai. Dažniausiai pasitaikantys angliški apgaulingos programinės įrangos pavadinimai: Cleaner, Defender, Remover.
Šis virusų šalinimo būdas ne tik yra melagingas ir nefunkcionalus, bet netgi gali sukelti rimtų saugumo problemų jūsų įrenginiuose.
Sukčiai, prisidengiantys technine pagalba
Siekdami įtikinti vartotoją savo autentiškumu ir patikimumu, internetiniai sukčiai mėgsta apsimesti techninės pagalbos (angl. Tech support) vadybininkais. Tikėdami, kad yra saugūs, vartotojai gali lengvai susigundyti apgavikų įtikinėjimais pervesti pinigus arba nusipirkti dovanų korteles.
Sukčiai deda labai daug pastangų siekdami įtikinti auką įdiegti nuotolinio darbalaukio programinę įrangą (angl. Remote-desktop software), pavyzdžiui „TeamViewer“, tam, kad galėtų perimti nieko nenutuokiančio vartotojo kompiuterį. Pagrindinis nusikaltėlių tikslas – išvilioti prisijungimo duomenis, bankininkystės informaciją arba pavogti asmeninius failus. Dėl to labai svarbu prisiminti – niekada nepažįstamiems asmenims nesuteikite nuotolinės prieigos prie savo kompiuterio!
Kaip apsisaugoti?
Visuomet būkite budrūs ir atkreipkite dėmesį į šiuos požymius:
Skelbimai, kurie skamba pernelyg grėsmingai ar bauginančiai greičiausiai yra bandymas jūs apgauti bei sukelti realią grėsmę jūsų kompiuteriui ir duomenims.
Antivirusinę programinę įrangą pirkite tik iš patikimų pardavėjų. Kibernetinio saugumo įrangos platintojai informuos jus apie grėsmes, tačiau patys galėsite nuspręsti koks saugumo sprendimas jums labiausiai tinka. Gerą reputaciją turintys pardavėjai niekada nenaudos gąsdinimo taktikos, kad įbaugintų vartotoją ir priverstų jį pirkti „virusų šalinimo priemonę“.
Jums taip pat gali patikti
Cloud Security
Kaip "Bitdefender" gali padėti atkurti jūsų privatumą skaitmeniniame amžiuje?
6 min skaitymo
Pramonės naujienos
Pagrindinės kibernetinės grėsmės, su kuriomis susidūrė vartotojai 2021 m.
4 min skaitymo
Cloud Security
Kaip XDR sprendimai gali padėti pasiekti nulinį pasitikėjimą?
8 min skaitymo